It costs more to eat healthy

You know, it should not cost more to eat healthy, but it does. And not just eating organic food. Healthy foods across the board are more expensive.

Let me explain.

According to an article in The New York Times, researchers at the University of Washington compared the prices of 370 supermarket foods and found out that junk foods cost less than fruits and vegetables. In fact, "Energy-dense munchies cost on average $1.76 per 1,000 calories, compared with $18.16 per 1,000 calories for low-energy but nutritious foods."

"... a 2,000-calorie diet would cost just $3.52 a day if it consisted of junk food, compared with $36.32 a day for a diet of low-energy dense foods."

And scariest of all: "Vegetables and fruits are rapidly becoming luxury goods.”

But the good news is it doesn't have to be expensive to be a vegetarian. In fact, I wrote a post called The cheap vegetarian - or - vegetarian meals on a budget. Hope it helps.